Merhaba Dünya!

Merhaba değerli teknoloji severler. İş bu blog ben, şahsım ve Mehmet ÖĞMEN tarafından 01 Ocak 2020 tarihinde "Kendime Notlar!" sloganıyla kurulmuştur.

Kim?

Ben kim miyim? Şu adresten öğrenebilirsiniz, aynı şeyi tekrar tekrar yazmanın manası yok. Singleton tasarım desenini sadece yazılımda değil hayatta da uygulayan birisiyimdir :).

Ne?

Sunucu kurulum ve yönetimi, mikro servisler ve güncel MVC'ler, yazılım geliştirme ve modern yaklaşımlar, teknoloji trendleri ve benzeri konularda makaleler paylaşmayı planlıyorum. Güncel MVC olarak, Laravel'e ağırlık vermeyi düşünüyorum.

Neden?

Slogandan da anlaşılacağı üzere asıl amaç bir proje geliştirirken karşılaştığım sorunlara bulduğum çözümleri ya da geliştirme aşamasında gittiğim yolu daha sonraki projelerimde tekrar araştırma ile vakit kaybetmemek için bir not defteri gibi kullanmak amacıyla böyle bir yola gittim.

Bu yöntemin ek faydası da yazılım geliştirme konusundaki Türkçe kaynak sıkıntısını bir nebze azalatmak ve bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inanan birisi olarak aşağıdaki özlü sözün doğrultusunda ne kadar öğrendiğimi test etmektir.

Eğer basit bir şekilde anlatamıyorsan, o konuyu iyi anlamamışsın demektir.– Albert Einstein

Nasıl?

Genel olarak düz yazı olarak bu blog üzerinden paylaşım yapacağım. Vakit buldukça anlatımlarımı YouTube üzerinden seslendirerek yayımlamayı düşünüyorum. "Kervan yolda düzelir." atasözünü dinlemeyi uygun görerek zamanla şekillendirmek en mantıklısı gibi geliyor.

Nerede?

İş bu blog sitesi üzerinde.

Ne Zaman?

Bu makale hariç her ayın başında o ay içinde yayımlanacak seri makalelerın konularını paylaşacağım. Önceden haber verdiğim seri makaleler her hafta pazar günü sabah saat 7'de otomatik yayımlanacak. "Seri Makale" derken neyi kastediyorum? Örneğin bir ana konu seçeceğim örneğin "Blog kurmak/yazmak" ve o ay içinde seçtiğim ana konu hakkındaki makalelerimi önceden hazırlayıp otomatik olarak yayımlanmasını sağlayacağım. Bu ille her ay farklı bir konu seçeceğim anlamına gelmiyor, bir önceki konuda daha anlatmak istediklerim var ise o konulardan devam edebilirim ama her ay başında o ay için yayımlanacak makalelerimi önceden haber vermiş olacağım.

Neden böyle bir yöntem seçtiğimi soracak olursanız daha önceleri yaptığım gibi her hafta bir şeyler yazarım diye bir kaç kere başladığım blog yayıncılığında erteleme hastalığına yakalanıp daha sonra zamanında makale paylaşmadığım/paylaşamadığım için hevesimin kırılıp, heyecanımı yitirdiğimi fark ettim. mehmetogmen.com.tr alan adını 2012 yılınca alıp 2020 yılına kadar düzgün bir neşriyat biriktiremediğini göz önüne alırsanız haklı olduğumu görürsünüz :).

Yukarıda belirttiğim sebebin çözümüne kafa yorduğumda kendimce böyle bir çözüm buldum. Her hafta yayınlayacağım makaleleri önceden duyuracak ve duyurduğum makaleleri bir ay önceden hazırlamaya kendimi zorlamayı uygun gördüm. Fayda edip etmeyeceğini zaman gösterecek :).

Kaputun Altında Ne Var?

Veri Merkezi: Digital Ocean sunucuları Amsterdam - 3 bölgesi.
İşletim Sistemi: Ubuntu 18.04 LTS
Sunucu: Nginx
İYS (CMS): Ghost
Veritabanı: MySQL


Sonuç:

Hayırlı olsunları yorumlara alıyoruz :). 5N 1K'ya uygun olarak blog hakkında bilgileri ve blog alt yapısını Mehmet ÖĞMEN İzmir'den bildirdi sayın okuyucular. Sonraki makalede görüşmek üzere:

Her nerde yaşıyor ve yaşatılıyor iseniz.
- Reha MUHTAR