Blog açmaya karar verdiniz, sunucu/hosting aldınız, sitenizi kurdunuz ya da hazır bir blog sisteminden blog açtınız, temayı seçtiniz, ana konuları seçtiniz sıra geldi ilk adımı atmaya. İlk makaleyi yazmaya.

Ama bir türlü başlığı atıp ilk cümleleri yazamıyorsunuz ya da yazıp yazıp siliyorsunuz. Kız arkadaşına çıkma teklifi etmek gibi (Bkz: Ekşisözlük) bir türlü uygun cümleyi kuramıyoruz. Peki ne yapacağız?

Siz de benim gibi ilk adımı atmakta zorlanıyorsanız naçizane önerimi sizinle paylaşmak isterim.

Sen Kimsin?

Kendinizi tanıtın. Evet çok basit, kendinizi tanıtın. İlk yazdığınız makale büyük ihtimalle bloğunuzda en az okunan sayfa olacaktır. Hem rahat olun hem de samimi, tabi cılkını çıkarmayın. Okur ile aranızda bir samimiyet olsun ama enseye şaplak kıvamına getirmeyin. Sonra geri bildirimlerde kontrolü kaybedebilirsiniz.

Kısaca bir "Merhaba" deyin, kendinizden ve/veya hayatınızdan bahsedin. Okur sizinle empati kurabilsin.

Ne Yaptın, Ne Yapıyorsun?

Ne işle meşgul oldunuz ve ne ile meşgul olmaya devam ediyorsunuz onu anlatın. Tecrübelerinizi, deneyimlerinizi CV kıvamında ama kahvaltıda sohbet eder gibi.

Sizi okuyan ne derinlikte paylaşımlar görebileceğini tahmin edebilsin. Kendinizi de abartmayın, büyük atmanın manası yok. Gereksiz beklenti yaratıp büyük balık yakalamaya uğraşmayın. Ufak balıkları da kaçırmayın. 1 büyük balık yakalayacağım derken 5 küçük balığı kaçırmayın.

Olayın Ne?

Bloğunuzda ne hakkında yazacaksınız, nasıl yazacaksınız onu anlatın. Gereksiz detaylara girmeyin. Bunu, bunu, bunu böyle, böyle yazacağım demeniz yeterli.


Sonuç:

Rahat olun, ilk adımı siz atın. Kim bilir aşkınız karşılıksız değildir :).